Infineon Technologies BAS 4002S-02LRH E6327
BAS 4002S-02LRH E6327 picture photo
Mfg. Part Number
BAS 4002S-02LRH E6327
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA TSLP-2
Datasheet Download
BAS 4002S-02LRH E6327.pdf
Availability of BAS 4002S-02LRH E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS 4002S-02LRH E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS 4002S-02LRH E6327
Internal Part NumberEIS-BAS 4002S-02LRH E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBAS 4002S-02LRH E6327 Device 02/Apr/2014
PCN PackagingPackage Marking 17/Jun/2014
Standard Package15,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackagePG-TSLP-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS 4002S-02LRH E6327
Related LinksBAS 4002S-, BAS 4002S-02LRH E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BAS 4002S-02LRH E6327 Details Description
Related parts for BAS 4002S-02LRH E6327
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 160W TO262 datasheet.pdf
IC DGTL SW 32768X32768 208-BGA datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A M5 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf