Amphenol Aerospace Operations M83723/75R1006N
M83723/75R1006N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R1006N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R1006N.pdf
Availability of M83723/75R1006N
QUANTITY
M83723/75R1006N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R1006N
Internal Part NumberEIS-M83723/75R1006N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R1006N
Related LinksM83723/, M83723/75R1006N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R1006N Details Description
Related parts for M83723/75R1006N
IC SRAM 64KBIT 55NS 100VFBGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM HE GRN TINT/DIFF RA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf
High Accuracy Ultralow IQ, 300 mA, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf