Vishay Semiconductor/Diodes Division BAS40-06-G3-08
BAS40-06-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BAS40-06-G3-08
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Datasheet Download
BAS40-06-G3-08.pdf
Availability of BAS40-06-G3-08
QUANTITY
BAS40-06-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40-06-G3-08
Internal Part NumberEIS-BAS40-06-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40-06-G3-08
Related LinksBAS40-0, BAS40-06-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAS40-06-G3-08 Details Description
Related parts for BAS40-06-G3-08
IDC CABLE - MSD14K/MC14M/MSD14K datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 97MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 9USMD datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V VSOPF5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A DPAK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
DIN RAIL 35.05MMX14.99MM SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf