Kingbright BC56-12SRWA
BC56-12SRWA picture photo
Mfg. Part Number
BC56-12SRWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 660NM RED 3DIG 0.56" TH
Datasheet Download
BC56-12SRWA.pdf
Availability of BC56-12SRWA
QUANTITY
BC56-12SRWA Order Process
Ship out your order
Specifications of BC56-12SRWA
Internal Part NumberEIS-BC56-12SRWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters3
Size / Dimension1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test20mA
Millicandela Rating34mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case12-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BC56-12SRWA
Related LinksBC56-, BC56-12SRWA Datasheet, Kingbright Distributor
BC56-12SRWA Details Description
Related parts for BC56-12SRWA
CAP CER 470PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf