Vicor Corporation BCM48BH120T120B00
BCM48BH120T120B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM48BH120T120B00
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
BCM48BH120T120B00.pdf
Availability of BCM48BH120T120B00
QUANTITY
BCM48BH120T120B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM48BH120T120B00
Internal Part NumberEIS-BCM48BH120T120B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBCM® Low-Voltage Bus Converter Modules
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency94.6%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM48BH120T120B00
Related LinksBCM48BH1, BCM48BH120T120B00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM48BH120T120B00 Details Description
Related parts for BCM48BH120T120B00
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED 2MM 3.6V RT ANGLE PC MNT datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS SOLD LOOP datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
PMI EDGE LIGHT CONVEX RED FROST datasheet.pdf
RES 100 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf