Vicor Corporation BCM6123T60E10A5T00
BCM6123T60E10A5T00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM6123T60E10A5T00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1500W
Datasheet Download
BCM6123T60E10A5T00.pdf
Availability of BCM6123T60E10A5T00
QUANTITY
BCM6123T60E10A5T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM6123T60E10A5T00
Internal Part NumberEIS-BCM6123T60E10A5T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® BCM®
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)150A
Power (Watts) - Manufacture Series1500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.6%
Power (Watts) - Max1350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM6123T60E10A5T00
Related LinksBCM6123T6, BCM6123T60E10A5T00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM6123T60E10A5T00 Details Description
Related parts for BCM6123T60E10A5T00
JUMPER-H1502TR/A3049V/H1502TR 4" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
DSUB 37 M datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf