Renesas Electronics America BCR12CM-12LB#BB0
BCR12CM-12LB#BB0 picture photo
Mfg. Part Number
BCR12CM-12LB#BB0
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 12A TO-220AB
Datasheet Download
BCR12CM-12LB#BB0.pdf
Availability of BCR12CM-12LB#BB0
QUANTITY
BCR12CM-12LB#BB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR12CM-12LB#BB0
Internal Part NumberEIS-BCR12CM-12LB#BB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR12CM-12LB#BB0
Related LinksBCR12CM-, BCR12CM-12LB#BB0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR12CM-12LB#BB0 Details Description
Related parts for BCR12CM-12LB#BB0
BACKSHELL DB25 BLACK PLAST 40DEG datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 800MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN FEMALE BOX JACKSCREW 3PC datasheet.pdf
IC MUX 3BIT 4:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C S 36" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf