Renesas Electronics America BCR12CM-16LH#BB0
BCR12CM-16LH#BB0 picture photo
Mfg. Part Number
BCR12CM-16LH#BB0
Brief Description
TRIAC 800V 12A
Datasheet Download
BCR12CM-16LH#BB0.pdf
Availability of BCR12CM-16LH#BB0
QUANTITY
BCR12CM-16LH#BB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR12CM-16LH#BB0
Internal Part NumberEIS-BCR12CM-16LH#BB0
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR12CM-16LH#BB0
Related LinksBCR12CM-, BCR12CM-16LH#BB0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR12CM-16LH#BB0 Details Description
Related parts for BCR12CM-16LH#BB0
TRANS NPN DARL 80V 0.5A SOT-89 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 25NS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223-4 datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM BLUE TRANSP .330"L datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf