Renesas Electronics America BCR12CM-16LH-1#B00
BCR12CM-16LH-1#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR12CM-16LH-1#B00
Brief Description
TRIAC 800V 12A
Datasheet Download
BCR12CM-16LH-1#B00.pdf
Availability of BCR12CM-16LH-1#B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BCR12CM-16LH-1#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR12CM-16LH-1#B00
Internal Part NumberEIS-BCR12CM-16LH-1#B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2013
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR12CM-16LH-1#B00
Related LinksBCR12CM-1, BCR12CM-16LH-1#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR12CM-16LH-1#B00 Details Description
Related parts for BCR12CM-16LH-1#B00
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTI CPU PDSO-32 datasheet.pdf
TXRX OPT SFF PLUGGABLE STD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SGE-225-2-0400 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES 50K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf