Samtec, Inc. BCS-125-L-D-TE
BCS-125-L-D-TE picture photo
Mfg. Part Number
BCS-125-L-D-TE
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 50POS .100" DUAL VERT
Datasheet Download
BCS-125-L-D-TE.pdf
Availability of BCS-125-L-D-TE
QUANTITY
BCS-125-L-D-TE Order Process
Ship out your order
Specifications of BCS-125-L-D-TE
Internal Part NumberEIS-BCS-125-L-D-TE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBCS
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.290" (7.37mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCS-125-L-D-TE
Related LinksBCS-125, BCS-125-L-D-TE Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
BCS-125-L-D-TE Details Description
Related parts for BCS-125-L-D-TE
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 436 I/O 1152BGA datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 10 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
IC RFIC I/Q MODULATOR QUAD 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf