Amphenol Commercial Products L717DFC37POL2RM8
L717DFC37POL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L717DFC37POL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DFC37POL2RM8.pdf
Availability of L717DFC37POL2RM8
QUANTITY
L717DFC37POL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DFC37POL2RM8
Internal Part NumberEIS-L717DFC37POL2RM8
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DFC37POL2RM8
Related LinksL717DFC3, L717DFC37POL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DFC37POL2RM8 Details Description
Related parts for L717DFC37POL2RM8
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 20A TO220-3 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8SON datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 16POS 5MM datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MINIFIT HCS VT HDR DR V-2 18CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 20POS datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf