Rohm Semiconductor BD33C0AWFP-E2
BD33C0AWFP-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD33C0AWFP-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-5
Datasheet Download
BD33C0AWFP-E2.pdf
Availability of BD33C0AWFP-E2
QUANTITY
BD33C0AWFP-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD33C0AWFP-E2
Internal Part NumberEIS-BD33C0AWFP-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.3 V ~ 26.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageTO-252-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD33C0AWFP-E2
Related LinksBD33C0, BD33C0AWFP-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD33C0AWFP-E2 Details Description
Related parts for BD33C0AWFP-E2
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
RES SMD 96.5 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 10.8DIA 75MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 870MA 200 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf