Rohm Semiconductor BD33HC0MEFJ-ME2
BD33HC0MEFJ-ME2 picture photo
Mfg. Part Number
BD33HC0MEFJ-ME2
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 8HTSOP
Datasheet Download
BD33HC0MEFJ-ME2.pdf
Availability of BD33HC0MEFJ-ME2
QUANTITY
BD33HC0MEFJ-ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD33HC0MEFJ-ME2
Internal Part NumberEIS-BD33HC0MEFJ-ME2
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD33HC0MEFJ-ME2
Related LinksBD33HC0, BD33HC0MEFJ-ME2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD33HC0MEFJ-ME2 Details Description
Related parts for BD33HC0MEFJ-ME2
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf