Vishay/Dale RNC55H1521BSBSL
RNC55H1521BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1521BSBSL
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1521BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1521BSBSL
QUANTITY
RNC55H1521BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1521BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1521BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1521BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1521BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1521BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1521BSBSL
IDC CABLE- ASR10G/ AE10M / ASR10 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SYNTH WLAN SAT RADIO(RF1/RF2/IF) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1206 datasheet.pdf