Honeywell Sensing and Productivity Solutions BE-4R125PG5DS
BE-4R125PG5DS picture photo
Mfg. Part Number
BE-4R125PG5DS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE 125PSI 4VDC
Datasheet Download
BE-4R125PG5DS.pdf
Availability of BE-4R125PG5DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BE-4R125PG5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of BE-4R125PG5DS
Internal Part NumberEIS-BE-4R125PG5DS
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure125 PSI (861.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output100 mV ~ 900 mV (5V)
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleTerminal Pins
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder, Threaded
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BE-4R125PG5DS
BE-4R125PG5DS Details Description
Related parts for BE-4R125PG5DS
Crystal 60.0050kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
2 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 256X18 56-SSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL 8DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.7A 100 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf