AVX Corporation BF014G0332K--
BF014G0332K-- picture photo
Mfg. Part Number
BF014G0332K--
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BF014G0332K--.pdf
Availability of BF014G0332K--
QUANTITY
BF014G0332K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014G0332K--
Internal Part NumberEIS-BF014G0332K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014G0332K--
Related LinksBF014G, BF014G0332K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014G0332K-- Details Description
Related parts for BF014G0332K--
IC FIFO 64X36 6NS 144BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
9V SNAP I STYLE 3" WIRE LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
72CKT HDM MIDPLANE HOUSIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC 100 PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
HAT SUPPORT datasheet.pdf
I.S. PRESSURE CALIBRATOR 100 PSI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf