AVX Corporation BF014I0562JDD
BF014I0562JDD picture photo
Mfg. Part Number
BF014I0562JDD
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014I0562JDD.pdf
Availability of BF014I0562JDD
QUANTITY
BF014I0562JDD Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014I0562JDD
Internal Part NumberEIS-BF014I0562JDD
Standard Package2,500
SeriesBF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014I0562JDD
Related LinksBF014I, BF014I0562JDD Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014I0562JDD Details Description
Related parts for BF014I0562JDD
JUMPER-H2730TR/C2016R/H2730TR12" datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf