AVX Corporation BF024D0154KDC
BF024D0154KDC picture photo
Mfg. Part Number
BF024D0154KDC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF024D0154KDC.pdf
Availability of BF024D0154KDC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF024D0154KDC Order Process
Ship out your order
Specifications of BF024D0154KDC
Internal Part NumberEIS-BF024D0154KDC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF024D0154KDC
Related LinksBF024D, BF024D0154KDC Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF024D0154KDC Details Description
Related parts for BF024D0154KDC
FIXED IND 10UH 2.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 BK 25X4' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf