AVX Corporation BF024I0123J--
BF024I0123J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF024I0123J--
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BF024I0123J--.pdf
Availability of BF024I0123J--
QUANTITY
BF024I0123J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF024I0123J--
Internal Part NumberEIS-BF024I0123J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF024I0123J--
Related LinksBF024I, BF024I0123J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF024I0123J-- Details Description
Related parts for BF024I0123J--
IC SECONDARY SIDE CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 6MM datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf