Vishay/BCcomponents BFC230351474
BFC230351474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230351474
Brief Description
CAP FILM 0.47 UF 10% 400 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230351474.pdf
Availability of BFC230351474
QUANTITY
BFC230351474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230351474
Internal Part NumberEIS-BFC230351474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.252" W (17.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.437" (11.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)