Vishay/BCcomponents BFC230352155
BFC230352155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230352155
Brief Description
CAP FILM 1.5 UF 5% 400 VDC RADIA
Datasheet Download
BFC230352155.pdf
Availability of BFC230352155
QUANTITY
BFC230352155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230352155
Internal Part NumberEIS-BFC230352155
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.311" W (26.00mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.622" (15.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230352155
Related LinksBFC230, BFC230352155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230352155 Details Description
Related parts for BFC230352155
POWER CABLE DISC DRIVE 3.5-5.25" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf