Vishay/BCcomponents BFC233663222
BFC233663222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233663222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233663222.pdf
Availability of BFC233663222
QUANTITY
BFC233663222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233663222
Internal Part NumberEIS-BFC233663222
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233663222
Related LinksBFC233, BFC233663222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233663222 Details Description
Related parts for BFC233663222
TOOL FOR 20POS FPC CORE WIRE datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK WIRE WRAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 931K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 4.5A IPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 65POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 250MA 390 MOHM datasheet.pdf