Vishay/BCcomponents BFC230358684
BFC230358684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230358684
Brief Description
CAP FILM 0.68 UF 5% 400 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230358684.pdf
Availability of BFC230358684
QUANTITY
BFC230358684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230358684
Internal Part NumberEIS-BFC230358684
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.299" W (17.50mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230358684
Related LinksBFC230, BFC230358684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230358684 Details Description
Related parts for BFC230358684
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
BACKPLANE 10 SLOT CPU datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf