Vishay/BCcomponents BFC233410225
BFC233410225 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233410225
Brief Description
CAP FILM 2.2UF10%275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233410225.pdf
Availability of BFC233410225
QUANTITY
BFC233410225 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233410225
Internal Part NumberEIS-BFC233410225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT334
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233410225
Related LinksBFC233, BFC233410225 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233410225 Details Description
Related parts for BFC233410225
CONN L/FORK SHRINK 12-10 AWG #10 datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 25A datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1A SOT23 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GN RD/GN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf