Vishay/Dale RN60C1823FRE6
RN60C1823FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1823FRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1823FRE6.pdf
Availability of RN60C1823FRE6
QUANTITY
RN60C1823FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1823FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1823FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1823FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1823FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1823FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1823FRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
AM60026-17 SPRING datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf