Vishay/BCcomponents BFC233621474
BFC233621474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233621474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470 NF 10% 310VAC RADIA
Datasheet Download
BFC233621474.pdf
Availability of BFC233621474
QUANTITY
BFC233621474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233621474
Internal Part NumberEIS-BFC233621474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233621474
Related LinksBFC233, BFC233621474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233621474 Details Description
Related parts for BFC233621474
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 4"W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.88MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/06/180G 1.5 BK datasheet.pdf
PWRBLADE R/A SOLDER HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf