Vishay/Dale RWR81S1270FSB12
RWR81S1270FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1270FSB12
Brief Description
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1270FSB12.pdf
Availability of RWR81S1270FSB12
QUANTITY
RWR81S1270FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1270FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1270FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1270FSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1270FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1270FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1270FSB12
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED GREEN RIGHT ANGLE 5V LC SMD datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 505 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf