Vishay/Dale CMF555K3600FKEA70
CMF555K3600FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3600FKEA70
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3600FKEA70.pdf
Availability of CMF555K3600FKEA70
QUANTITY
CMF555K3600FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3600FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF555K3600FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3600FKEA70
Related LinksCMF555K3, CMF555K3600FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3600FKEA70 Details Description
Related parts for CMF555K3600FKEA70
IC DRVR SER/PAR I/O 12B SSOP-A16 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
TAPE MASKING NATURAL 12MM X 55M datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
TERMINAL SPRING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1CH 1LSB 16LFCSP datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER GLOBAL WR44 datasheet.pdf
FUSE 60A 500V AC TAG datasheet.pdf