Vishay/BCcomponents BFC233812683
BFC233812683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233812683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068 UF 20% 440 VAC RA
Datasheet Download
BFC233812683.pdf
Availability of BFC233812683
QUANTITY
BFC233812683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233812683
Internal Part NumberEIS-BFC233812683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-50°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233812683
Related LinksBFC233, BFC233812683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233812683 Details Description
Related parts for BFC233812683
RES SMD 66.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 100A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf