Vishay/BCcomponents BFC233826473
BFC233826473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233826473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233826473.pdf
Availability of BFC233826473
QUANTITY
BFC233826473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233826473
Internal Part NumberEIS-BFC233826473
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233826473
Related LinksBFC233, BFC233826473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233826473 Details Description
Related parts for BFC233826473
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Terminal Block datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf