Vishay/BCcomponents BFC233827684
BFC233827684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233827684
Brief Description
CAP FILM 680NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233827684.pdf
Availability of BFC233827684
QUANTITY
BFC233827684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233827684
Internal Part NumberEIS-BFC233827684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233827684
Related LinksBFC233, BFC233827684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233827684 Details Description
Related parts for BFC233827684
TRANS NPN 10V 2A TO-92L datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC PROCESSOR 500MHZ 576-SBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC VERT 28POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf