Vishay/BCcomponents BFC233840475
BFC233840475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233840475
Brief Description
CAP FILM 4.7 UF 20% 305 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233840475.pdf
Availability of BFC233840475
QUANTITY
BFC233840475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233840475
Internal Part NumberEIS-BFC233840475
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package105
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233840475
Related LinksBFC233, BFC233840475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233840475 Details Description
Related parts for BFC233840475
KIT DEV FOR AT43USB325 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
GPIO EXPANDER EVAL BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ST-8ES1N8AH100S datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 4.7K OHM 20DRT datasheet.pdf