Vishay/BCcomponents BFC233861102
BFC233861102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233861102
Brief Description
CAP FILM 0.001 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233861102.pdf
Availability of BFC233861102
QUANTITY
BFC233861102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233861102
Internal Part NumberEIS-BFC233861102
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233861102
Related LinksBFC233, BFC233861102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233861102 Details Description
Related parts for BFC233861102
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER CROSS FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM UFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 110MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf