Vishay/BCcomponents BFC233861183
BFC233861183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233861183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233861183.pdf
Availability of BFC233861183
QUANTITY
BFC233861183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233861183
Internal Part NumberEIS-BFC233861183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233861183
Related LinksBFC233, BFC233861183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233861183 Details Description
Related parts for BFC233861183
CONN RING 16-22 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SO datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 40K OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HSG,RECP,POSILOK,250SER,3P,BLK2 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 35A datasheet.pdf