Vishay/BCcomponents BFC233861332
BFC233861332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233861332
Brief Description
CAP FILM 0.0033 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233861332.pdf
Availability of BFC233861332
QUANTITY
BFC233861332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233861332
Internal Part NumberEIS-BFC233861332
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233861332
Related LinksBFC233, BFC233861332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233861332 Details Description
Related parts for BFC233861332
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf