Vishay/BCcomponents BFC233862183
BFC233862183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233862183.pdf
Availability of BFC233862183
QUANTITY
BFC233862183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862183
Internal Part NumberEIS-BFC233862183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862183
Related LinksBFC233, BFC233862183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862183 Details Description
Related parts for BFC233862183
WIRE SADDLE LOCK BL/HOLE 1.4" datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMA datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS GOLD datasheet.pdf