Vishay/BCcomponents BFC233862392
BFC233862392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862392
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233862392.pdf
Availability of BFC233862392
QUANTITY
BFC233862392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862392
Internal Part NumberEIS-BFC233862392
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862392
Related LinksBFC233, BFC233862392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862392 Details Description
Related parts for BFC233862392
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
AMP PACE CONN 20POS 100X200C/L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
24-bit 192kHz DAC with Advanced Digital Filtering IC datasheet.pdf