Vishay/BCcomponents BFC233864222
BFC233864222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233864222
Brief Description
CAP FILM 0.0022 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233864222.pdf
Availability of BFC233864222
QUANTITY
BFC233864222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233864222
Internal Part NumberEIS-BFC233864222
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233864222
Related LinksBFC233, BFC233864222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233864222 Details Description
Related parts for BFC233864222
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QD LW V 14TSSOP datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION TYPE I 8AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE,RA 500MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY 400MA 90V 14DIP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK TUBING BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC datasheet.pdf