Vishay/BCcomponents BFC233864334
BFC233864334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233864334
Brief Description
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233864334.pdf
Availability of BFC233864334
QUANTITY
BFC233864334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233864334
Internal Part NumberEIS-BFC233864334
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233864334
Related LinksBFC233, BFC233864334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233864334 Details Description
Related parts for BFC233864334
RES SMD 169 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PARALLEL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1012-B 80-A 70 datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.4A 504 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf