Vishay/BCcomponents BFC233866152
BFC233866152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233866152
Brief Description
CAP FILM 0.0015 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233866152.pdf
Availability of BFC233866152
QUANTITY
BFC233866152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233866152
Internal Part NumberEIS-BFC233866152
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233866152
Related LinksBFC233, BFC233866152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233866152 Details Description
Related parts for BFC233866152
IC DSP 16BIT 80MHZ 144CSPBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 4.1KHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.88KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RING/FLAG KRIMPTITE (C-144-08) datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SRV DRV 600W 400VA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf