Vishay/BCcomponents BFC233868115
BFC233868115 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233868115
Brief Description
CAP FILM 0.0082 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233868115.pdf
Availability of BFC233868115
QUANTITY
BFC233868115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233868115
Internal Part NumberEIS-BFC233868115
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233868115
Related LinksBFC233, BFC233868115 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233868115 Details Description
Related parts for BFC233868115
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 18MM datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5.0V 4-USP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf