Vishay/BCcomponents BFC233913124
BFC233913124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233913124
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233913124.pdf
Availability of BFC233913124
QUANTITY
BFC233913124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233913124
Internal Part NumberEIS-BFC233913124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233913124
Related LinksBFC233, BFC233913124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233913124 Details Description
Related parts for BFC233913124
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 39K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC COUNTER UP/DOWN 6-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf