Vishay/Dale RWR78S7151FSB12
RWR78S7151FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S7151FSB12
Brief Description
RES 7.15K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S7151FSB12.pdf
Availability of RWR78S7151FSB12
QUANTITY
RWR78S7151FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S7151FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S7151FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S7151FSB12
Related LinksRWR78S7, RWR78S7151FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S7151FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S7151FSB12
SENSOR MAGNETIC SPST MINI CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf