Vishay/BCcomponents BFC233922225
BFC233922225 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233922225
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233922225.pdf
Availability of BFC233922225
QUANTITY
BFC233922225 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233922225
Internal Part NumberEIS-BFC233922225
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233922225
Related LinksBFC233, BFC233922225 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233922225 Details Description
Related parts for BFC233922225
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 186.306K OHM 1/2W 0.01% AXL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf