Vishay/BCcomponents BFC233923103
BFC233923103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233923103
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233923103.pdf
Availability of BFC233923103
QUANTITY
BFC233923103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233923103
Internal Part NumberEIS-BFC233923103
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233923103
Related LinksBFC233, BFC233923103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233923103 Details Description
Related parts for BFC233923103
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 10A SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFC.00. - 2.2MM DIA datasheet.pdf
4 SIL PC TAIL PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL HER DIFF datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf