Vishay/BCcomponents BFC236511564
BFC236511564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236511564
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236511564.pdf
Availability of BFC236511564
QUANTITY
BFC236511564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236511564
Internal Part NumberEIS-BFC236511564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236511564
Related LinksBFC236, BFC236511564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236511564 Details Description
Related parts for BFC236511564
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC QUAD BUS TXRX 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
OSC VCXO 350.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
508 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf