Vishay/BCcomponents BFC236522124
BFC236522124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236522124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236522124.pdf
Availability of BFC236522124
QUANTITY
BFC236522124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236522124
Internal Part NumberEIS-BFC236522124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236522124
Related LinksBFC236, BFC236522124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236522124 Details Description
Related parts for BFC236522124
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W COOL WHT MCPCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 16BIT 16HVQFN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN datasheet.pdf
WP-GT BRASS M12 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf