Vishay/BCcomponents BFC236522393
BFC236522393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236522393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236522393.pdf
Availability of BFC236522393
QUANTITY
BFC236522393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236522393
Internal Part NumberEIS-BFC236522393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236522393
Related LinksBFC236, BFC236522393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236522393 Details Description
Related parts for BFC236522393
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES 1.10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
UMQ SAFETY MAT22.5"X39" SPECIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 3750K WHITE SMD datasheet.pdf
390UF 250V 25X35MM 105C 5000H datasheet.pdf