Vishay/BCcomponents BFC236615124
BFC236615124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236615124
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236615124.pdf
Availability of BFC236615124
QUANTITY
BFC236615124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236615124
Internal Part NumberEIS-BFC236615124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236615124
Related LinksBFC236, BFC236615124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236615124 Details Description
Related parts for BFC236615124
PC BOARD 2MM GRID PPH 4.0X6.0 datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 20X25' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5.96A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HAN PNEUMATIC CONTACT MALE 3,0 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf