Bourns Inc. SRP1038A-330M
SRP1038A-330M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1038A-330M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.5A 112 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1038A-330M.pdf
Availability of SRP1038A-330M
QUANTITY
SRP1038A-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1038A-330M
Internal Part NumberEIS-SRP1038A-330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRP Series for Automotive Applications
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRP1038A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCarbonyl Powder
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)112 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1038A-330M
Related LinksSRP103, SRP1038A-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1038A-330M Details Description
Related parts for SRP1038A-330M
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN IDC 10POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 30" datasheet.pdf